ممنوعیت دارویی در پروازهای خارجی

اقلام ممنوع در حمل و نقل هوایی
کالاهايي که ارسال آن از طريق بار فريت مسافري ممنوع است:
می 31, 2020
حمل سریع و آسان
حمل و نقل سریع
می 15, 2020
ممنوعیت دارویی

منوعیت-دارویی-در-پروازهای-خارجی

ممنوعیت دارویی :

با توجه به افزایش پیشرفت در صنعت گردشگری و محبوبیت سفرهای خارجی، پرواز هواپیماها نیز بر فراز آسمان بیش از پیش شده است. در واقع می توان گفت سفرهای خارجی بخش عمده ای از برنامه های بسیاری از مردم را تشکیل می دهند. حال اینکه مسافران برای سفرهای خود کوله بار وسایل و بند و بساط سفر می‌بندند و شاید از بسیاری قوانین مطلع نباشند. چیزی که امروزه در پروازهای خارجی دردسر بسیاری برای مسافران ایجاد می‌کند حمل دارو است. چرا که در موارد متعددی داروهایی که در یک مملکتی هیچ مشکلی ندارد می‌تواند در کشورهای دیگر ممنوع و یا حتی دردسرساز باشد و مجازاتی را برای کسانی که چنین داروهایی را حمل کرده‌اند داشته باشد.

مثال:

تصور کنید بلیط هواپیما ژاپن را تهیه کرده‌اید و به خاطر سردردهای مزمنتان همیشه کدئین همراه خود دارید و نمی‌دانید حمل داروی کدئین در پروازهای این کشور ممنوع است. فکر می‌کنید چه اتفاقی ممکن است برایتان بیفتد؟ در بهترین حالت کل مسافرت و خوشی‌های آن از بین رفته و تا آخر سفرتان لذت زیادی نخواهید برد. پس بهترین پیشنهاد سفرستان به شما این است که تا آخر این مطلب با ما همراه باشید، چرا که قصد داریم به شما بگوییم کدام داروها در پروازهای خارجی غدغن هستند و دقیقا باید چه کارهایی را انجام بدهید تا با خیال راحت و با اطلاع از ممنوعیت دارویی در پروازهای خارجی سفر کنید.

آیا یک قانون واحد برای حمل دارو و ممنوعیت دارویی وجود دارد؟

وقتی که صحبت از ممنوعیت دارویی در پروازهای خارجی به میان می‌آید ممکن است بسیاری چنین تصور کنند که شاید یک قانون واحد برای تمام کشورها وجود داشته باشد. اما واقعیت این است که هر کشوری حساسیت و چهارچوب خاص خودش را در حمل داروها دارد و قانون همه کشورها در این مورد باهم یکسان نیستند. برای مثال در کشورهایی نظیر امارات، بالی و ژاپن داروهایی نظیر کدئین، مرفین و حتی آنفولانزا ممنوع هستند و این در حالیست که شاید در ممالک دیگری چنین داروهایی مشکل خاصی نداشته باشند.

نحوه حمل صحیح دارو :

گر داروهایی مهمی دارید که برایتان بسیار ضروری و حیاتی هستند حتما آن‌ها را در ظرف یا کیسه‌ای جدا بگذارید. چرا که ممکن است  به دلیل ممنوعیت دارویی برای چمدانتان مشکلی پیش بیاید و کمی طول بکشد تا آن را تحویل بگیرید. وقتی داروهای مهم‌تان را همراه خود داشته باشید، در این صورت دیگر برایتان مشکلی پیش نخواهد آمد. نکته بعدی این است که داروهای مایع را در ظرفی جدا و طوری نگهداری کنید که هنگام سرازیر شدن چکه نکرده و سایر وسایل‌تان را کثیف نکنند.

آمپول‌های ممنوعه در پروازهای خارجی :

مطلب مهم دیگری که باید در مورد ممنوعیت دارو در پروازهای خارجی بدایند این است که برای حمل آمپول در پروازهای خارجی نیاز به نسخه دکتر دارید تا بتوانید در صورت نیاز آن را به مسئولین پرواز نشان دهید. نکته مهم بعدی این است که باید بدانید اگر لازم بود آمپولی را در حین پرواز به خودتان تزریق کنید، قبل از هر کاری، آن را با مسئولین هواپیما نیز در میان بگذارید تا با اطلاع و نظارت آن‌ها تزریق‌تان انجام گردد. اما آمپول‌هایی که نباید با خودتان حمل کنید شامل: دی‌هیدروبلزپریدول، مرفین، نالوکسال، متادون، پتیدین، الفتانیل، پنتازوسین، تالامونال می‌شوند.